Jaki jest gry plan?

11 sierpnia 2019 0 Komentarzy

Zaczynając swoją karierę w sprzedaży dobrze jest z grubsza wiedzieć jakiej przyszłości się chce, nie żeby przesadnie skupiać się na planowaniu swojej przyszłości zawodowej ale jakikolwiek plan minimum warto jest mieć.

Praca w sprzedaży tym różni się od większości zawodów w tym kraju że:

  • jesteś oceniany/oceniana na koniec każdego miesiąca
  • wyniki Twojej pracy są policzalne i porównywalne
  • zawsze możesz więcej

Poza wyżej wymienionymi pozostaje oczywiście presja z dwóch stron – od klienta, który chce szybciej, taniej, lepiej, inaczej i od szefostwa które stoi na podobnym stanowisku tyle, że jakby w drugą stronę.

Mimo tych jakkolwiek nieprzyjemnych cech uważam, że praca w sprzedaży jest bardzo pomocna w życiu i dalszym rozwoju kariery zawodowej, oczywiście jeżeli masz plan, wiesz czego się chcesz nauczyć, na co chcesz nazbierać pieniędzy, jakich umiejętności chcesz nabyć, jakie osoby poznać i z jaką branżą wiążesz swoją karierę po spełnieniu powyższych warunków.

Jeśli nie masz planu wyjścia narażasz się niebezpieczeństwo „utknięcia” w jednej firmie i pracy motywowanej głównie wynagrodzeniem – a to już jest bardzo niebezpieczne.

Wchodząc w świat sprzedaży zapewne szybko zauważysz, że to nie Ty ustalasz zasady, że jesteśmy tu zawsze dla kogoś i że tak pracować długo nie można – przynajmniej w jednym środowisku.

Dlatego młodych kandydatów do rozpoczęcia pracy w sprzedaży zachęcam do eksploatowania swoich środowisk firmowych jak tylko się da, nie ma czasu na siedzenie pod miotłą, trzeba iść do przodu – nawet jeżeli to się wiąże z nabiciem guza od czasu do czasu. W ten sposób unikniecie „stanu zamrożenia” – kiedy pracując w firmie X „robiliście swoje” a cały świat jakby nie istniał – w takim przypadku nie ma rozwoju, nie ma adaptacji, firma się zmieniła, klienci również a Wy staliście w miejscu i to jest strata.

Drugą rzeczą jaką proponuję to stawianie sobie wysoko poprzeczek, dla przykładu jeśli macie ambicję na awans to sobie go zaplanujcie, popytajcie w firmie (może nawet bezpośredniego przełożonego) jak to osiągnąć, i z czym to się wiąże.

Konsekwentny rozwój nieuchronnie zaprowadzi Was do Własnego Biznesu lub nawiązania współpracy z dużą firmą na zasadach wyłączności – co niewiele się różni od prowadzenia własnego biznesu.

Prowadząc własny biznes będziecie mogli rozwinąć skrzydła i wykorzystać cały wachlarz umiejętności jakich nabyliście podczas tych długich i ciężkich latach pracy. Wynagrodzenie – co prawda na własnym już tylko prowizyjne ale zupełnie jakoś nieodczuwalne, całkowita swoboda pracy i możliwość wpływania w 100% na wysokość zarobków, czas pracy, indywidualne relacje z klientami..

Oczywiście jeśli nie czujesz się jako przedsiębiorca to również możesz myśleć o rozpoczynaniu kariery w sprzedaży – pamiętaj tylko o tym, że wraz z wiekiem Twoja wydajność spada i tutaj tego nie ukryjesz. Możesz zaplanować wcześniejszą zmianę branży na pokrewną – możesz również przyjrzeć się kilku branżom, w których wiek nie ma znaczenia. Ale to zbadaj już sam/sama. Powodzenia!