Dlaczego nikt nie odpowiada na moje CV?

17 kwietnia 2019 0 Komentarzy

Wyobraź sobie, że to Ty poszukujesz pracownika, pomocnika do zaplanowanego za 2 tygodnie malowania lub współlokatora do wynajmowanego mieszkania. Jak byś napisał ogłoszenie? 

Mogę Cię zapewenić, że nawet jeśli nadzwyczaj szczegółowo opiszesz swoje wymagania to i tak w dość dużej części otrzymasz odpowiedzi od kandydatów którzy delikatnie mówiąc nie zapoznali się z jego treścią.

Owszem, otrzymasz zgłoszenia od osób, które zawodowo zajmują się malowaniem ale zdecydowaną większością będą zgłoszenia od osób, które cyklinują, tapetują, są elektrykami, rzeźnikami, nauczycielami, pracowali w radiu czy szpitalu ale CV wysłali bo im w pracy źle lub nie mają jej i chcieliby spróbować pracy przy malowaniu. 

Co byś wtedy odpowiedział na pytanie „dlaczego nikt nie odpowiada na CV, które wysyłam?” 

Pytanie jest retoryczne a i odpowiedź banalnie prosta.

W naszym kraju negatywna informacja zwrotna nie jest mile widziana, w kulturach anglosaskich odpowiedzenie kandydatowi: 

Drogi Panie, na razie nie możemy zaproponować Panu pracy w naszej firmie, nabądź doświadczenia i przyjdź do nas za rok – zapraszamy. 

jest jak najbardziej odpowiednia, wręcz pożądana – w Polsce jest największą obrazą. Rekruterzy nie chcą denerwować kandydatów i dlatego nie odpowiadają, kontaktują się tylko z osobami które spełniają ich wymagania i tak też często zastrzegają w ofertach.

Wielokrotnie informowałem kandydatów, że stanowisko na które aplikują wymaga doświadczenia i z tego powodu nie mogę rekomendować Klientowi jego osoby, że mam podobny proces rekrutacyjny, który nie wymaga doświadczenia – kandydaci byli naprawdę wzburzeni i przekonani, że mogą się tego  „nauczyć”. 

Niestety Pracodawca nie płaci za naukę, tylko za efekty Twojej pracy – jesli Handlowiec się pracodawcy nie opłaca to takiego stanowiska nie ma w firmie – brutalne ale lepiej się z tym oswoić zanim usłyszysz od szefa: 

Jesteś tak dobry jak Twój ostatni miesiąc

Przede wszystkim ogranicz ilość wysyłanych CV, wysyłaj mniej ale trafniej – czytaj ogłoszenie uważnie, czasami w treści oferty ukrytych jest wiele informacji np. 

  • „Dynamiczny zespół” oznacza, że w pracy raczej nie będzie czasu na pogaduszki o pogodzie a zespół tworzą pewnie „młode pistolety”
  • „Realizacja planów” oznacza, że co miesiąc będziesz miał target sprzedażowy do wykonania i jak go nie wykonasz to nie masz pracy.
  • „Wynagrodzenie adekwatne do wyników” oznacza, że część lub całość Twojego wynagrodzenia będzie zależała wprost od wyników Twojej pracy, czytaj prowizja, premia uzależniona od Twojej efektywności.

Nie szukaj pracy ‚jakiejkolwiek’, zapoznaj się z oczekiwaniami pracodawcy, specyfiką branży, popytaj osób które pracują w branży – być może okaże się, że nie tego szukasz. Poproś znajomych o sprawdzenie Twojego CV lub zleć to wyspecjalizowanej firmie. 

Upewnij się, że dane w CV są aktualne i najlepiej napisz je od nowa – tylko pod jedno konkretne ogłoszenie – spróbuj, nic nie tracisz.

Wojciech Miśtura – sprzedawcy.pl 2014r Wszelkie Prawa Zastrzeżone